A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Хустський навчально-виховний комплекс №1
Хустської міської ради Закарпатської області

Запобігання терористичній діяльності

ЗАПОБІГАННЯ ТЕРОРИСТИЧНИЙ ДІЯЛЬНОСТІ

Управління Служби безпеки України інформує про те, що з початком повномасштабного вторгнення та збройної агресії рф проти України, фіксується зростання кількості завідомо неправдивих повідомлень терористичного характеру на території України, що свідчить про негативну тенденцію до втягування спецслужбами рф неповнолітніх осіб та молоді до протиправної діяльності терористичного характеру, зокрема неповнолітніх осіб шляхом їх дистанційного (через мережу Інтернет) залучення на матеріальній основі через, анонімні комунікації месенджеру «Телеграм» або інші інтернет ресурси.

        Відповідно до зафіксованих випадків, неповнолітні задіються для виконання окремих завдань, які в сукупності призводять до вчинення терористичного або диверсійного акту.

         Розповсюдження анонімних матеріалів про замінювання об’єктів критичної інфраструктури, місць масового скупчення людей, закладів освіти, підпалів автотранспортних засобів Збройних Сил України, об’єктів, що забезпечують функціонування залізничного транспорту тощо.

    З метою протидії терористичним проявам, своєчасного виявлення ознак підготовки та спроб вчинення терористичних актів відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та Концепції боротьби з тероризмом рекомендуємо ознайомитися з профілактично-інформаційною пам’яткою.

 

ПАМ`ЯТКА ЩОДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ДИВЕРСІЙНУ ДІЯЛЬНІСТЬ

       У зв’язку із диверсійною діяльністю країни-агресора та використання у своїх протиправних цілях неповнолітніх, вважаємо за необхідне довести до відома учасників освітнього процесу про відповідальність за вчинення дій, які будуть розцінені, як допомога ворогу та спроба підірвати цілісність та суверенітет України.

До таких дій відноситься:

Вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю, на зруйнування або пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення.

         Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, - караються позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна (ст.113 Кримінального кодексу України).

     Вибух – це процес вивільнення великої кількості енергії в обмежено­му об’ємі за короткий проміжок часу внаслідок миттєвого хімічного роз­кладання відповідних хімічних речовин або їх сумішей і створення дуже нагрітих газів.

    Підпал – це свідоме спричинення пожежі через застосування джерела вогню до певних об’єктів. Масове знищення людей – це позбавлення життя багатьох людей (конкретна їх кількість визначається зважаючи на обставини справи). Це може бути як декілька тисяч осіб, скупчених у одному місці під час, наприклад, демонстрації, так і декілька десятків осіб, які перебувають, приміром, у будинку посольства, в міському транспорті, дитячому садку, лікарні, відділенні міліції, іншому громадському місці.

до дванадцяти років (ст.114-2 Кримінального кодексу України).

Терористичний акт, тобто застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу чи інших дій, які створювали небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків (якщо такі дії були вчинені з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та ін., а також погроза вчинення зазначених дій з тією самою метою) - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої. Якщо в результаті таких дій загинула людина - караються позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої. Покарання наступає також за примушування/втягнення у вчинення терористичного акту, публічні заклики до вчинення, створення терористичної групи чи терористичної організації, сприяння вчиненню терористичного акту, проходження навчання тероризму, фінансування тероризму, перетинання державного кордону України з терористичною метою ( ч.6 ст. 258 Кримінального кодексу України).

Умисне пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, споруд на них, рухомого складу або суден, засобів зв'язку чи сигналізації, а також інші дії, спрямовані на приведення зазначених предметів у непридатний для експлуатації стан, якщо це спричинило чи могло спричинити аварію поїзда, судна або порушило нормальну роботу транспорту, або створило небезпеку для життя людей чи настання інших тяжких наслідків - караються штрафом від п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до трьох років. Якщо зазначені дії спричинили потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або завдали великої матеріальної шкоди - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. Якщо ці дії спричинили смерть - караються позбавленням волі на строк від семи до п'ятнадцяти років. Також необхідно зазначити, що у разі отримання інформації щодо осіб, які можуть виношувати наміри вчинення терористичних й диверсійних актів, проявляють зацікавленість до стану захищеності зазначеної категорії об’єктів, необхідно терміново інформувати органи.

Відповідно до ч.2 ст. 22 Кримінального кодексу України «Особа, що вчинила кримінальні правопорушення у віці від 14 до 16 років підлягають кримінальній відповідальності за диверсію (ст.113), терористичний акт (ст.258).

 (Використано матеріали з Інтернету).

Як розпізнати ознаки вербування дитини? Рекомендації батькам і освітянам

Опубліковано 31 березня 2025 року о 10:50

  • Facebook
  • exTwitter
  • LinkedIn

Як розпізнати ознаки вербування дитини? Рекомендації батькам і освітянам

 

Російські спецслужби використовують різноманітні методи для вербування українських дітей, намагаючись дестабілізувати ситуацію в країні. Серед найпоширеніших способів — залучення підлітків через психологічний тиск, маніпуляції та фінансові винагороди. Найчастіше на звʼязок виходять через соціальні мережі та месенджери, зокрема телеграм-канали. Ворог пропонує легкий заробіток за виконання простих завдань — від малювання графіті та розклеювання листівок до більш серйозних злочинів, як-от: підпалів автомобілів військових, трансформаторних підстанцій та відділень пошти.

Важливо пам'ятати: пильність та відкрите спілкування з дітьми є ключовими умовами у запобіганні їхньому вербуванню

У межах спільної програми «Безпечна школа», яку реалізовують Міністерство освіти і науки та Міністерство внутрішніх справ, розроблено рекомендації для батьків та освітян, щоб уберегти підлітків від вербування ворогом

Ознаки, на які варто звернути увагу:

  • Фінанси і майно: у дитини з’явилися дорогі речі, гаджети або кошти, походження яких вона не може пояснити.
  • Зміни в поведінці: дитина раптово стала замкнутою, проводить більше часу в соціальних мережах, уникає розмов з дорослими про своє онлайн-життя.
  • Інтереси: зʼявляється раптова зацікавленість військовою справою, політикою, критичною інфраструктурою.
  • Зв’язки: нові знайомі, які можуть підштовхнути до протиправних дій.
  • Розмови про заробіток: віра в «легкі гроші» через інтернет або незнайомих осіб.

Рекомендації батькам:

  • Контроль і спостереження: будьте уважними до того, як дитина проводить час в інтернеті, у яких месенджерах та соціальних мережах спілкується, цікавтеся її новими знайомствами, особливо онлайн.
  • Відкрите спілкування: підтримуйте довірливі стосунки з дитиною, цікавтеся її захопленнями та колом спілкування, щоб вчасно помітити загрози
  • Фінансова грамотність: пояснюйте, що «легкі гроші» часто є обманом і можуть мати серйозні наслідки. А участь у протиправній діяльності завжди тягне за собою покарання, зокрема — позбавлення волі.
  • Цифрова безпека: навчайте дитину бути обережною в соціальних мережах, не публікувати особисту інформацію, використовувати налаштування приватності та уникати контактів з незнайомими людьми. Навчайте розпізнавати фейки та маніпуляції.
  • Правова обізнаність: розповідайте про відповідальність за злочини, зокрема в умовах воєнного стану. Наголошуйте, що за диверсію (ст. 113 Кримінального кодексу України) передбачено суворе покарання – до 15 років позбавлення волі або довічне увʼязнення. Окрім цього, відповідальність можуть нести й батьки.
  • Розпізнавання маніпуляцій: розкажіть дитині про поняття вербування та пов'язані з ним ризики. Пояснюйте, яка інформація є секретною та які наслідки її розголошення можуть бути. Навчайте критично ставитися до пропозицій швидкого збагачення та виконання «простих» завдань.

Рекомендації освітянам:

  • Інформаційна безпека: проводьте заняття з медіаграмотності, критичного мислення, безпечної поведінки в соціальних мережах та месенжерах.
  • Запобігання вербуванню: інформуйте учнів про методи вербування, ризики, правові наслідки за диверсійну діяльність. Говоріть про вразливість підлітків до маніпуляцій через бажання фінансової незалежності.
  • Патріотичне виховання: формуйте в дітей ціннісні орієнтири, національну свідомість та відповідальність за свої вчинки.
  • Спостереження та реагування: звертайте увагу на зміни в поведінці учнів, підозрілі знайомства та появу коштів або нових речей без пояснення.
  • Довіра та підтримка: створюйте безпечний простір, де учні можуть вільно повідомляти про будь-які підозрілі ситуації або пропозиції.
  • Взаємодія з батьками та правоохоронцями: у разі виявлення ознак вербування — негайно інформуйте батьків та відповідні органи.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора